Co znajdziesz na blogu:

środa, 30 maja 2018

Formalności po urodzeniu dziecka.

Na razie macierzyństwo pochłania mnie w pełni, więc czasu brak na wszelkie posty o nas. Choć przemyśleń jest sporo. Jak tylko nauczę moje dziecko sypiać w dzień, nie tylko w moich ramionach to napiszę nieco więcej o tym, jak się czuję jako mama.
A na razie podrzucam Wam informacje zebrane przeze mnie na temat wszelkich formalności, jakie trzeba załatwić po urodzeniu się dziecka. Mam nadzieję, że przydadzą się one moim ciężarnym "przyjaciółkom bloggerkom" Powodzenia drogie mamusie :)

REJESTRACJA DZIECKA W USC – UZYSKANIE AKTU URODZENIA:
·         USC w miejscowości w której był poród
·         dowody osobiste rodziców
·         odpis aktu małżeństwa, jeśli ślub był w innym USC

NADANIE NUMERU PESEL:
·        maksymalnie po ok. miesiącu od rejestracji w USC, datę powinien wyznaczyć urzędnik (dopytać w USC, my otrzymaliśmy PESEL od razu w USC),
·         w urzędzie gminy wydział spraw obywatelskich lub ewidencja ludności
·         opis aktu urodzenia dziecka, książeczka zdrowia dziecka do wpisania numeru PESEL

ZGŁOSZENIE DO ZUS – u jednego z rodziców w zakładzie pracy

DEKLARACJA WYBORU LEKARZA RODZINNEGO:
akt urodzenia

BECIKOWE: (do 12. miesięcy od urodzenia).
·         dziecko powinno już posiadać PESEL
·         Wniosek o becikowe składa się w urzędzie zajmującym się wypłatą świadczeń rodzinnych w danej gminie, np. wydział spraw społecznych w urzędzie gminy (miasta) albo miejscowy ośrodek pomocy społecznej.
·         Dokumenty:
·         wypełniony wniosek
·         zaświadczenie o opiece od 10 tygodnia ciąży
·         skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
·         kserokopia dowodów osobistych
·         oświadczenie, że nie odebrano jeszcze becikowego na dane dziecko
·         dokumenty z urzędu skarbowego, które potwierdzają wysokość dochodów rodziny za ubiegły rok. Ich lista może nieco się różnić w zależności od urzędu. Uwaga okres zasiłkowy trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że jeśli wniosek o becikowe złożysz do 31 paździenika br., to powinnaś dołączyć zaświadczenie o dochodach za rok 2016, a gdy będziesz się starać o becikowe po 31 października 2018r., wtedy trzeba brać pod uwagę dochody z 2017r.
·         oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne

ZGŁOSZENIE DO SWOJEGO UBEZPIECZYCIELA -  w celu uzyskania pieniążków z tytułu urodzenia się dziecka (w PZU można zgłosić online i pieniądze bardzo szybko są na koncie)

ZAKŁAD PRACY – MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKI:
·         akt urodzenia
·         wnioski


MELDUNEK – automatycznie przy wypełnianiu dokumentów w szpitalu. Potwierdzić w USC.

URLOP OJCOWSKI -2 tygodnie:

·         akt urodzenia

·         wniosek

Tata przy wypisie mamy i dziecka ze szpitala może wziąć opiekę na żonę 2 tygodnie. Ojcu należą się również 2 dni urlopu okolicznościowego.


7 komentarzy:

 1. Fajnie, że o tym napisałaś:) na pewno się przydadzą te informacje. Trochę jest tego załatwiania. Szkoda, że nie można wszystkiego załatwić w jednym miejscu ;) no ale chociaż dobrze, że od teraz będzie można dokonać rejestracji przez Internet.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę tego jest do ogarnięcia 😉 Ale w sumie na tym etapie to już same przyjemności 😉 A jak Wy się czujecie? Kiedy mąż wraca do pracy? Udaje Ci się łapać momenty dla siebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, ale w ogóle nie miałam powiadomień o komentarzach.
   Tak, mąż wraz z początkiem czerwca wrócił do pracy, a my walczymy we dwie. Bywa lepiej i gorzej, ale uśmiech Wiki rozjaśnia wszelkie pochmurne chwile.
   Przyznam że mi nadal doskwiera rana po cc, ale podobno może być tak nawet do pół roku. Do ginekologa idę pod koniec miesiąca i mam nadzieję, że usłyszę, że wszystko ok, bo tęsknię już za bliskością męża. W końcu za nami prawie rok abstynencji, więc czas to nadrobić. 😊

   Usuń
  2. Oj tak, jak ja doskonale wiem o czym Ty mówisz 😁

   Usuń
 3. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń