Co znajdziesz na blogu:

wtorek, 11 kwietnia 2017

Badania po poronieniu


Dziś post bardziej edukacyjny. Zapewne wiele z nas, kobiet tracących swoje maleństwa godzinami spędza czas na poszukiwaniach przyczyn, możliwości diagnostyki, badań, wszystkiego, co pomogłoby ustalić, dlaczego tak się stało i czy następnym razem znów może się wydarzyć.

Jeśli już musiałaś trafić na tą stronę, jest mi bardzo przykro, tak samo jak TY chciałabym wiedzieć co się stało i dlaczego?

Dla mnie wykonanie diagnostyki daje większe szanse na spokojniejsze podejście do kolejnej ciąży. Chcę wiedzieć, że zrobiłam co mogłam, aby zapobiec powtórzeniu, jak również (jeśli badania wykażą nieprawidłowości) na co się narażam, starając się znów o dziecko.


Przyczynami poronienia mogą być:
-wady genetyczne zarodka, jak i rodziców,
-immunologia,
-hormony,
-infekcje,
-wady w budowie anatomicznej narządów uk. rozrodczego kobiety,
-nasienie.


Wiele z tych badań jest bardzo kosztownych, ale domyślam się, że dla większości z nas posiadanie potomstwa nie ma ceny.


Genetyka:
Jednym z istotnych badań po poronieniu jest badanie materiału z poronienia (kosmówki), celem ustalenia występowania wad genetycznych u płodu.
Większość z tych wad, może być po prostu przypadkiem, zrządzeniem losu i może nie mieć wpływu na kolejne ciąże.


Kolejnym badaniem genetycznym jest badanie kariotypu rodziców. Badanie to pozwoli ustalić, czy któreś z partnerów nie jest nosicielem zmian, zaburzeń genetycznych.


Warto wspomnieć również o badaniach genetycznych u kobiety, w kierunku Trombofilli wrodzonej (mutacje w genach: V Leiden, genie protrombiny oraz MTHFR). Te zmiany genetyczne mogą prowadzić do poronień nawykowych. Dodatkowo mutacja w genie MTHFR może prowadzić do wad cewy nerwowej u noworodka, ponieważ gen ten odpowiada za właściwe przyswajanie kwasu foliowego.


*jeśli w badaniach potwierdzą się mutacje w/w genów warto wykonać badania krwi:
  • uk. krzepnięcia: INR, czas APTT, Fibrynogen, D-Dimery,

  • poziom kwasu foliowego oraz homocysteiny: 


Immunologia:
W tym przypadku istotne jest wykonanie badań krwi pod kątem występowania zespołu antyfosfolipidowego (przeciwciała antykardiolipinowe IgG, IgM, przeciwciała przeciw B2-glikoproteinie IgG IgM oraz antykoagulant tocznia), czy też badań, które mają na celu wykluczyć lub potwierdzić nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego kobiety (przeciwciała przeciwjądrowe ANA, przeciwciała przeciwko antygenom łożyska, anty-TPO i anty-TG) Badania te należy wykonać do 6 tygodni po poronieniu, aby zweryfikować czy mogły być one przyczyną tego właśnie poronienia, a następnie należy powtórzyć po upływie 12 tygodni, aby potwierdzić występowanie zaburzeń w organizmie kobiety.


Hormony:
Badania hormonalne jakie należy wykonać to badania hormonów płciowych, ale również hormonów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Tutaj czas również odgrywa istotne znaczenie. Badania hormonalne należy wykonać nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od poronienia. Organizm potrzebuje czasu, aby dojść do siebie, wyrównać gospodarkę hormonalną. Tylko wówczas uzyskane wyniki będą miarodajne.


Infekcje:
W szukaniu przyczyn poronienia istotne mogą być badania w kierunku infekcji w organizmie kobiety, które mogły być szkodliwe dla płodu i przyczynić się do utraty dziecka. M.in. Toksoplazmoza, Różyczka, Chlamydia, Cytomegalowirus...


Badania anatomii uk. rozrodczego:
Wszelkie nieprawidłowości w budowie macicy mogą przyczynić się do nieprawidłowego zagnieżdżania i rozwijania się płodu. Tutaj istotnym badaniem jest USG, jednak jeśli wzbudzi ono podejrzenia lekarz może zlecić wykonanie bardziej zaawansowanych badań obrazujących tj. histeroskopia, histerosalphingografia.


Badania nasienia:
Badanie to ma na celu wykrycie zmian infekcyjnych nasienia.


Powyższe informacje mają charakter poglądowy, służą jedynie nakreśleniu tematu, skupieniu uwagi na tym, gdzie należy upatrywać przyczyny straty. Wszystkie badania należy skonsultować z lekarzem. Interpretację uzyskanych wyników również należy połączyć z konsultacją u specjalisty.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza